Зимен университет и Университетски зимни игри

В периода 11 – 15 март в к.к. „Боровец“ се проведе юбилейното 10 издание на Зимен университет и Университетски зимни игри. Едно събитие, което се организира съвместно от Национално представителство на студентските съвети и Асицияция за университетски спорт "Академик".
Официални гости на събитието бяха г-жа Цвета Караянчева – Председател на 44-то Народно събрание на Република България, г-жа Ваня Колева – Зам.-министър на Младежта и спорта, г-н Петър Николов – Зам.-министър на младежта и спорта, г-н Петър Младенов – Директор на Дирекция "Младежки политики" към ММС, г-н Венцислав Игнатов – Директор на Дирекция "Спорт за учащи" към ММС, Проф. Любен Тотев – Председател на Съвета на ректорите, Проф. Пенчо Гешев – Ректор на Национална спортна академия.

Събитието бе изпълнено с положителни емоции и спортни страсти. Проведоха се националните университетски шампионати по ски алпийски дисциплини, ски бягане, сноуборд и състезания със спортно-забавен характер – бърза шейна, снежна щафета и ски рали. Проведени бяха четири лекции от „Академия 18-1“ на различни теми, както следва:

1. „Адаптиране на образователната система към дигитално поколение, лектор проф. д-р Ангел Смикаров.

2. „Висшето образование – съвременно състояние и перспективи“, лектор доц. Мария Фъртунова.

3. „Безопасността в планината през зимата. Какво трябва да знаем, ако практикуваме зимни спортове или сме само туристи“, лектор Красимир Стоянов

4. „Еразъм за млади предприемачи – възможност за професионално развитие“, лектор Пенка Цветкова.

Също така бе проведена театрална постановка „Странната двойка“ от Нийл Саймън –  Студенти от театрален колеж „Любен Гройз“

Четиринадесет студенти от Тракийски университет, заедно с проф. Димо Гиргинов (член на УС на АУС „Академик“) и доц. Стойчо Методиев взеха участие в мероприятието, като четирима от тях участваха в националните шампионати. Александрина Кирякова, Мелина Маламуси и Гроздан Гроздев (сноуборд), Димитър Гюров (ски алпиийски дисциплини). След тежките състезания трудните трасета и отличното представяне на нашите участници, момичетата завоюваха 3-то място на отборното първенство по сноуборд при жените.

Събитието бе тържествено закрито на 15 март.