Научна конференция с международно участие 2021 г.

На 27.05.2021 г. се проведе Научна конференция с международно участие: „100 години висше аграрно образование в България“. С нея се отбеляза 100-годишният юбилей на аграрното образование в България и се постави началото на редица събитията посветени на тази бележита годишнина.

Приветствия към участниците отправиха доц. Добри Ярков – ректор на Тракийски университет, доц. Крум Неделков – зам.-министър на земеделието, храните и горите, проф. Мартин Банов – председател на ССА, доц. Димитър Панайотов – декан на АФ, проф. Тодор Стоянчев – декан на ВМФ.

В пленарната сесия проф. Светлана Георгиева представи резултатите от първия етап на международния проект GREENANIMO, финансиран по Национална програма "Европейски научни мрежи".

На форума присъстваха учени от Scotland's Rural College на Обединеното кралство; учени от INRAE, Франция; университетите Айдън и Чанаккале Онсекиз Март в Турция; Университет Св. ,, Климент Охридски", Битоля, Р. Северна Македония; БАН; Софийски университет; Лесотехнически университет; Аграрен университет; Университет по хранителни технологии; Шуменски университет, Земеделски институт в гр. Шумен; Институт по рибни ресурси – Варна /ССА/ и Медицински университет Варна; Институт по животновъдни науки – Костинброд; Институт по растителни, генетични ресурси Садово; Институт по полски култури Чирпан; учени от факултетите на ТрУ и др. Също така присъстваха и много млади хора – студенти и докторанти.

На конференцията бяха представени 113 научни разработки, от които 46 доклада и 67 постера. Дискутирани бяха новите достижения в аграрните науки и техника, екологията, качеството на храните и състоянието на генетичните ресурси.