Тържествено честване на 90-тата годишнина на проф. д-р Трифон Томов

На 26.09.2017 г. от 13:00 часа в аудитория №7 „Проф. д-р х.к. Боян Начев“ беше проведена тържествена церемония по случай 90-годишния юбилей на проф. д-р Трифон Томов.

Трифон Томов е роден на 16.09.1927 г. в с. Владимирово, област Монтана. Висшето си образование по ветеринарна медицина завършва в гр. София през 1952 г., като през същата година започва научната си кариера като асистент в катедра “Физиология на домашните животни”. Само 21 години по-късно, през 1973 г., Трифон Томов достига академичната длъжност „професор“. По време на професионалното си развитие проф. Томов натрупва значителни изследователски знания и умения, специализирайки в СССР и Франция и вземайки участие в множество международни научни изяви. Освен забележителен учен и преподавател, проф. Томов се проявява и като отличен ръководител, заемайки редица ръководни длъжности: зам.-ректор на ВИЗВМ (1974-1979 и 1989-1991), главен специалист в Комитета за наука и висше образование (1970-1973), ръководител на катедра “Радиобиология с ГО и ветеринарна физиология“, преименувана в катедра “Ветеринарна физиология с ендокринология” от 1987 до пенсионирането си през 1992 г.

На тържественото честване присъстваха г-н Димитър Димитров от МЗХГ, доц. Дарина Заимова – зам.-ректор на ТрУ, проф. Михни Люцканов – декан на ВМФ, доц. Татяна Томова – дъщеря на проф. Трифон Томов, проф. Енчо Енев, проф. Анна Толекова, както и множество преподаватели, служители и студенти на Ветеринарномедицински факултет.

Тържествената церемония беше открита от проф. Бойчо Биволарски, който представи официалните гости на събитието, след което даде думата на ръководителя на секция „Физиология на животните“ – проф. Иван Пенчев. Проф. Пенчев представи кратка биография, описваща atarax 25 mg професионалния път на проф. Трифон Томов, която бе съчетана с множество емоционални спомени от съвместната им научна и преподавателска работа.

Самият проф. Томов произнесе прочувствено слово, в което изрази своята благодарност към цялата академична общност на ВМФ и задоволството си от постиженията на своите ученици и последователи.

Поздравителни адреси по случай 90-годишния юбилей на проф. Томов бяха отправени от:

1. Доц. Дарина Заимова (от името на Ректорското ръководство на Тракийски университет);

2. Проф. Михни Люцканов, който връчи на проф. Томов почетния знак на Ветеринарномедицински факултет;

3. Г-н Димитър Димитров (от името на г-н Румен Порожанов – министър на земеделието, храните и горите), който удостои проф. Томов с плакет на МЗХГ;

4. Д-р Тодор Славов (от името на Деканското ръководство и цялата академична общност на Аграрния факултет при ТрУ);

5. Проф. Енчо Енев;

6. Проф. Анна Толекова;

7. Проф. Бойчо Биволарски;

8. Проф. Димитър Димитров;

9. Доц. Румяна Мутафчиева;

10. Студенти по ветеринарна медицина.

Тържествената церемония завърши с бурни аплодисменти в чест на един заслужил изследовател, преподавател и човек – проф. д-р Трифон Томов.