Факултет „Техника и технологии“- Ямбол партньор по проект Fashion DIET

Тракийски университет – Стара Загора чрез Факултет „Техника и технологии“- Ямбол е партньор по проект Fashion DIET „Програма по устойчива мода в университетите с обучение по текстил в Европа – разработване, прилагане и оценяване на обучителен модул за преподаватели“.

Проектът е финансиран по програма Еразъм+, КД203 „Стратегически партньорства във висшето образование“ под № 2020-1-DE01-KA203-005657 с период на изпълнение:  01.09.2020-31.08.2023.

Университети-партньори по проекта:

• Педагогически университет – Фрайбург, Германия – координатор
  • Университет на Ройтлинген, Германия
  • Технически университет „Георге Асаки“ – Яш, Румъния
  • Тракийски университет – Стара Загора

Проектът Fashion DIET предвижда разработването на нови инструменти за подобряване на ключовите компетенции на преподаватели, обучители, учители, студенти и на специалистите в областта на текстила и модата със следните три интелектуални продукти:

1. Модул за допълнително образование;

2. Портал за информация и електронно обучение;

3. Учебни материали.

Целите са чрез трансфера на ОУР да се получат знания за устойчив моден дизайн; кроене с нулев или минимален остатък; използване на рециклирани материали; екологично производство и потребление: намаляване на вредното въздействие върху околната среда по цялата производствена, търговска и потребителска верига; социално ориентирано производство: производствени условия съвместими със здравните и екологични норми в страните от ЕС, справедливо заплащане и социални придобивки по цялата производствена и търговска верига и други.

Дидактическото съдържание и методология ще бъдат разработени от четирите университети партньори от три държави: Педагогически университет – Фрайбург, Германия; Университет на Ройтлинген, Германия; Тракийски университет – Стара Загора, България; и Технически университет „Георги Асаки“ – Яш, Румъния. Университетските партньори ще разработят, тестват и оценяват учебни материали, базирани на най-съвременните научни познания в областта на текстила, модата и устойчивостта и дългогодишната традиция и опит в текстилното образование.

На 30.10.2020 г. онлайн се проведе първата работна среща на партньорите по проекта.