ТРАКИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ И ФАКУЛТЕТ „ТЕХНИКА И ТЕХНОЛОГИИ“ ЗА ПОРЕДНА ГОДИНА ПОДКРЕПЯ НАЦИОНАЛЕН УНИВЕРСИТЕТСКИ ЛЕКОАТЛЕТИЧЕСКИ КРОС

На 30 март, петък, се проведе първа част от лекоатлетически крос – Ямбол 2023. Близо 70 лекоатлети от 13 български университета участваха в надпреварата. Тракийски университет и Факултет "Техника и технологии" за втора поредна година бяха съорганизатори на шампионата заедно с Асоциация за университетски спорт "Академик" и Община Ямбол. „За нас като университет е чест и привилегия да бъдем съорганизатор на това състезание, защото преди всичко много ум може да се побере само в здраво тяло. Ето защо ние подкрепяме всички инициативи, които подпомагат добрата физическа подготовка на нашите студенти. Пожелавам успех на всички участници в състезанието!“ – каза по време на откриващата пресконференция проф. Нели Грозева, зам.- ректор по учебната дейност на Тракийски университет. Гости на събитието бяха още г- н Атанас Атанасов – представител на Министерството на Младежта и спорта, г-н Енчо Кирязов, зам.-кмет на Община Ямбол, проф. Димо Гергинов – член на УС на АУС „Академик“, доц. Ваня Стойкова – декан на Факултет „Техника и технологии“. Лекоатлетите от Тракийски университет – Християна Александрова, Калина Паскова, Атанас Митков и Цветелина Паскова от Ветеринарномедицински факултет, Георги Желев и Деница Желязкова от Педагогически факултет, Давид Златев от Аграрен факултет и Йоанис Куцумбелис от Медицински факултет – представиха старозагорския университет на спортния форум. Старт на състезанието бе даден в ямболския градски парк „Диана“ с щафетното бягане 4 х 1 км., в което премериха сили 10 смесени щафети. Националната спортна академия взе първото място, а второ и трето – щафетите на УНСС и Технически университет – София. Медалите за първите места бяха връчени от проф. Димо Гиргинов, а специални подаръци, осигурени от Тракийски университет, поднесе проф. Нели Грозева. Домакинът – Факултет "Техника и технологии" посрещна участниците и гостите с вкусни изненади, които са производство на Тракийски университет: кашкавал и сирене с марката на университета от Аграрния технологичен комплекс и апетитни тестени изделия, приготвени в учебните зали на ФТТ Ямбол като част от практическите занимания на студентите. Всички посетители, опитали от продуктите, бяха единодушни, че вкусовите им качества са уникални. Много ямболски гимназисти се информираха относно възможностите за обучение в Тракийски университет. Домакините от ФТТ и доц. Методиев от Кариерния център на университета запознаха младежите с всички факултети на Тракийски университет и изучаваните в тях специалности в различните научни направления. През вторият етап от Националния университетски лекоатлетически крос, който се проведе в Лесопарк „Боровец“, гр. Ямбол, почти 70 състезатели се съревноваваха в дисциплината планинско бягане. Първото място спечели отново тима на Национална спортна академия, а първа сред жените се класира възпитаничката на ФТТ – Полина Тодорова, която продължава обучението си в ОКС „магистър“ в Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“.  На откриването присъстваха доцент Ваня Стойкова – декан на Факултет "Техника и технологии" – Ямбол, заместник-кметът на община Ямбол – Енчо Керязов и проф. Димо Гиргинов от Асоциацията по университетски спорт „Академик“ (АУС). Официалните гости на събитието и тази година се включиха в инициативата „Остави следа“ АУС, при която на всяко спортно събитие се засажда по едно дърво.